Düğün Fotoğrafçılığının Önemi

Düğün fotoğrafçılığı Bir nevi özel gün fotoğrafçılığı olarak da dünyada ve ülkemizde düğün fotoğrafçılığı adıyla her geçen gün daha da önem kazanmaktadır ve yayılmaktadır. Gelişen teknolojiyle paralel olarak gittikçe artan görüntü kaliteleri, yüksek çözünürlük kavramı da çekilen fotoğrafların uzun yıllar sonra da sıcaklıklarını koruyabilmelerini sağlamaktadır. Ayrıca artan bilgi potansiyelinin internet üzerinden bütün dünyada kolay erişimi ve paylaşımları ile birlikte düğün fotoğrafçılığı alanında uzmanlaşmak kolaylaşmıştır. Atilla Oral, Serhan Budak ve İstanbul fotoğraf merkezi gibi düğün fotoğrafçılarını bunlara örnek verebiliriz. Düğün fotoğrafçılığının diğer Fotoğrafçılık dallarından farklı olmasının en önemli nedeni düğün gibi özel anların ve olayların hayatta bir kez yaşanmasıdır.

Düğünler Sıra Dışı Özel Olaylardır

Normal günlerden tamamen farklı olarak mutluluk Coşkun Sevinç gibi duygularla dolu kutlamalarla dolu anların gerçekleştiği bu Özel günlerin yıllar sonra tekrar tekrar hatırlanarak aynı güzel duyguların yaşanması için düğün fotoğraflarının düğün videolarının son derece özenli ve profesyonel olarak çekilmesi gerekir.

Düğün gününde yaşanan mutluluğu olaylar ve özel anları başkalarıyla paylaşmak isteyen düğün sahipleri yıllar sonra bu verileri arşivleyerek çocuklarına belki de torunlarına gösterecekler. Ve bu güzel anı tekrar tekrar yaşayarak mutlu olacaklardır. Ayrıca düğün fotoğrafları o döneme ait teknolojileri insan doğasını insanını sanata yaklaşım şeklini o dönemin teknolojisini o dönemin beğenilerini ve zevklerini en iyi şekilde yansıtmaları açısından düğün fotoğrafları adeta belgesel niteliği taşırlar. Düğün fotoğrafçılığı özel gün fotoğrafçılığı olarak da isimlendirilebilir. Nitekim doğum fotoğrafçılığı bebek fotoğrafçılığı çocuk fotoğrafçılığı nişan Fotoğrafçılığı sünnet fotoğrafçılığı ve yine hayatta bir kez başa gelen mezuniyet Fotoğrafçılığı kep törenleri veya herhangi bir ödül alımında gerçekleştirilen Ödül törenlerini fotoğraflamak zamanın yok edici gücüne İnat bu güzel anları sabitlemek düğün fotoğrafçısının görevidir.

düğün fotoğrafı

Düğün fotoğrafçılığı konularında eğitim veren bir çok özel ve resmi kurum ve kuruluş üniversite özel Atölye ve kolejler mevcuttur Bu kuruluşların amacı özel Fotoğrafçılık alanında profesyonel iş çıkarılmasıdır. Çünkü düğün fotoğrafçılığı için seçilecek fotoğrafçı için düğün sahiplerinin güvenini beğenisini kazanmış olmak gereklidir. Geçip giden o güzel anı fotoğraflamak, zamanı kilitlemek, anı ölümsüzleştirirken yakaladığı enstantaneleri en iyi şekilde yansıtmak ve müşterisini memnun edebilmek, bir düğün fotoğrafçısı için en önemli görevdir. Birçok düğün fotoğrafı çektirmek isteyen çiftler düğün fotoğrafçısı seçerken fotoğrafçının referanslarını incelemek, daha önce çektiği düğün fotoğraflarına bakmak, fotoğrafları değerlendirmek ister. Bu nedenle düğün fotoğrafçıları Kesinlikle iyi referanslara sahip olmak için işlerini en iyi şekilde yapabilmelidir, işlerinde uzmanlaşmalı ve sanki bir hastayı ameliyat eden bir cerrah edasıyla işlerini çok dikkatli yapmalıdır.

İşini Sevmek

Her işte olduğu gibi düğün fotoğrafçılığı işinde de, bu işi yapan kişinin işine aşık olması işini sevmesi gerekir. Sürekli gelişen teknolojinin hizmetimize sunduğu dijital teknolojilere aşina olmak, onları değerlendirmek ve kendini güncellemek bu meslekte zorunludur. Kabul edersiniz ki 2017 düğün fotoğrafçılığı mesleği ile 1980’lerde kalan teknolojilerle düğün fotoğrafçılığı yapılamaz. Düğün fotoğrafçısı kendini en az teknolojik gelişimler kadar hızlı güncellenmelidir. Nerede yeni bir makine üretildiyse, hemen o makineyi alıp incelemeli en iyi görüntüleri yakalayacak bilgisayar programlarına entegre edebilmelidir ve adobe photoshop gibi resim düzenleyici ürünleri kullanması gerekir. Dolayısıyla bu meslek de bireysel yeteneklere bağlıdır. Yeteneksiz bir insan teknoloji ne kadar ilerlemiş olursa olsun kendini teknolojiye entegre edemez. Bu meslekte seçici bir sezgi gücü, hızlı karar verebilme yetisi, estetik bakış ve görüş kompozisyon bilgisi ışık bilgisi anatomi bilgisi gibi konularda başarılı olmak gereklidir. Fotoğraflar bir toplumun tüm manevi özelliklerini,ananelerini sanat anlayışlarını da içerir. O nedenle fotoğraf deyip geçmemek lazımdır.

 

 

 

Comments are closed.